A password will be e-mailed to you.

Volkan Şen koşuyor; ama Nereye?

Fikrimin İnce Golü

Volkan Şen’in kaçırdığı golü konuşuyor herkes.. 3 adımdan bomboş kale yerine üst direğin üstüne auta vurduğu topu .. Ancak manzara bundan ibaret değil.. hiç değil..

İşte bunlardan biri.. F.Bahçe kontratağa çıkıyor.. M. Topal savunmanın arkasına doğru oynuyor topu.. Volkan Şen’e..

Volkan Şen, başka hiç bir özeliğini yeteri bulmasanız bile tam bu topların adamı.. Vücut ergonomisi, genetik yapısı vs.. onu çok çabuk ve süratli kılıyor çünkü.. Süper Lig’in en çabuk oyuncusu deseniz, pek çoğumuz itiraz etmez herhalde!..

Yani? top açık alana, savunma arkasına oynanmış; Muslera ile Volkan arasına girebilecek kimse yok Galatasaray’da.. E, Volkan da rüzgarın oğlu olduğuna göre, rakibin başı fena dertte olmalı.. acaba?

Bundan sonra olanlara bakalım..

GS - FB 0-0 28H ERT 20160413 Volkan Kontrda-2

1. M. Topal’ın pası ideal değil, Volkan’ın koşu yolu yerine, üzerine geliyor top.

2. Volkan topu kontrol çabası.

3. Volkan 6 m. sonra kontrol ediyor topu! O kontrol bile tam değil; top hala tam önünde değil; vücudu ve yüzü rakip kaleye “tam” dönmüş değil!

M. Topal’ın pası mükemmel olmasa da, Volkan’nın top kontrolü için 6 m. geçiyor.. 1 m‘nin bile, hatta “20 cm önde misin? Geride misin?” bunun bile dünyaları değiştirebildiği bir oyunda; 6 m!..

Biz yine de “olur a..” deyip, sonra olanlara bakalım..

GS - FB 0-0 28H ERT 20160413 Volkan Kontrda-2 Vermiyor

4. Volkan top önünde, driplinge devam ediyor.. Göbekte bomboş gelmekte olan Nani‘ye oynamak çok kolay; buna engel olabilecek rakip yok! Ama atmıyor!.. Mesafe 9 m.( topla İlk buluştuğu yerden..)

Burada, topu getiren oyuncunun topu mümkün mertebe uzun götürüp sonra finali yapacak oyuncuya vermesi daha doğu.. AKIL bunu söylüyor! Bu nedenle Nani’ye oynamaması aslında yanlış değil..

5. Şİmdi mesafe 12 m. Semih arayı kapatmış! 18’e, gole ramak kalmış, RVP hala göbekte ve de marke! Pas vermek için en doğru zaman!.. Semih araya kapatsa da, bu pası engelleyemez!

Volkan’ın bu noktada atacağı pas hiç bir özel beceri gerektirmiyor, yani ince iş değil; söyleyelim..

Sadece, AKIL KULLANMAK gerekiyor..

Ancak Volkan, yine pas vermiyor.. O pası vermeye karar verdiğinde, artık 15. m‘de!..ve iş işten geçmiş oluyor çünkü artık arada Semih var! Onun ayağını uzatması yeterli oluyor pası engellemeye!

F. Bahçe de “net” bir gol pozisyonundan oluyor.. kim bilir daha nelerden oluyor?!!

GS - FB 0-0 28H VolkanŞen olmaza veriyor

Sözü uzatmaya gerek yok! Volkan , topu en geç atması gereken andan “4” adım sonra vermeye kalkıyor o pası! “Yarım” adım”ın çok şey olduğu futbolda!

Ayrıca, bu 15 m. boyunca topla “boğuşuyor” Volkan! TEK BİR KEZ BİLE “SOL” AYAĞINI KULLANMIYOR! Topu kontrol ederken de, sürerken de! Olur mu? Hele topu “düz” sürerken!..

Bir başka “olmaz!!”:  15 m  top sürüyor, “kaleye – içeri” doğru da bir “milim” bile kazanmıyor! Hep kaleye uzak!

Peki Volkan Şen bu işleri ilk kez mi yapıyor? Bir kez mi yapıyor, maç başına? İşte olay asıl burada vahimleşiyor..

FUTBOL’A AKIL GÖZÜYLA BAK!  ALEMİN GÖREMEDİĞİNİ SEN GÖR!

İlgili Yazılar:

FUTBOLA AKIL GÖZÜYLE BAK; 2024 

Başka yazı yok