A password will be e-mailed to you.

Bir garip Derbi

Fikrimin İnce Golü

L
ig’in başıymış,  küresel salgınmış; hepsi bahane. . en popüler derbideki kalitenin düşük olması garip değil,  bu düşük kaliteli futbola alıştık biz; alıştırıldık..   

F.Bahçe favori G.Saray’ı deplasmanda yenmiş olsaydı bile, yine garip olmazdı; örnekleri var geçmişte!

Yalnızca iki haftanın sonuçlarıyla, Neftçi ve Split gibi takımları elemeyi birleştirip, “Lig’in en hazır takımı G.Saray” demek acelecilik değil mi, garip olmasa bile?  Bak, Beşiktaş’ın ilk haftadaki Trabzon süksesi ne hallerde..

Ama buradan yola çıkıp F.Bahçe’nin “G.Saray’ı durdurmak amacıyla” sahaya çıkacağını varsaymak, biraz garip..  Hele maç oynanmış, rakamlar, görüntüler bunun tam aksini söylerken, Arda Turan’ın da yaptığı gibi, hala bunu iddia etmek.. garip..

Bakalım, işin aslı ne?

Maçın başı, (2.50) F.Bahçe 10 kişi rakip alanda (2 stoper orta çizgide)! iyice derindeler.. Rakibi oynatmamak için değil! top Gustavo’da(1), yani hücumdalar!F.Bahçe 10 kişi rakip alanda (2 stoper orta çizgide)9.05 F.Bahçe 8 ki̇şi̇ raki̇p alanda!! Top yine Gustavo’da(8)!F.Bahçe 8 ki̇şi̇ raki̇p alanda! Top yine Gustavo’da(8)!41.45 F.Bahçe maaile rakip alanda, üstelik, iki stoperin biri Lemos topla rakip kaleye yürümekte! F.Bahçe maaile rakip alanda, üstelik, iki stoperin biri Lemos topla rakip kaleye yürümekteÖrnekler çok, yer yok! ama son bir tane: 

(46)da Maç 10’a 10, G.Saray yarı alanında oynanıyor. kontratağa çıkan takım? G.Saray!..Maç 10’a 10, G.Saray yarı alanında oynanıyor. kontratağa çıkan takım? G.Saray!

Elbette F.Bahçe, en geriden oyun kurdurmamak için baskı yaptı, hem de tam takım halinde yaptı! Cesurca, akıllıca!  ama bu görülmemiş, garip bir şey değil ki!

Garip olan, G.Saray’ın  bu baskıdan çok kolay yılması, günümüz standardından çok çabuk vazgeçmesi..  

Bu, hazır olmadığını gösteriyor G.Saray’ın! 

İyi de, bu takımın başına dün geçmedi ki Fatih Terim! Bu konuda kaleci Fatih’in, bilhassa Luyindama’nın zaaflarından O da sorumlu!  

Uluslararası arenada, pejmürde takımların pek çoğu dahi, çok daha zor  baskılarda pas yapmaktan vazgeçmiyor! ama sen? hemen “Uzun”a ricat!  Garip!

Örnek: (18)de aut atışı’nda, Ozan’la Valencia’nın sırtları dönük!.. yani hakiki baskı bile değil; baskımsı bu! Üstelik pas yapabileceğin tam 4 de-marke adamın varken! aut atışı'nda, Ozan’la Valencia’nın sırtları dönük! pas yapabileceğin tam 4 de-marke adamın varken!

(4)de Luyindama, şu pası Taylan’a, daha kolayı kenardaki Omar’a atamıyorsa, atmıyorsa.. sorun ayakta değil, hazır olmamakta! zihinsel, yani.. E böyle oynarsan, Ozan’ı da, F.Bahçe’yi de başarılı gösterirsin, rakibin şevkini de 2 vites yukarı vurdurursun!Luyindama, şu pası Taylan’a, daha kolayı kenardaki Omar’a atamıyorsa, atmıyorsa

Taylan’ın top kayıpları için yetersizlik deyiver.. ama Luyindamanınkiler’i görmezden gelip onu maçın yıldızlarından biri ilan et! garip..

(Taylan’ın 94’de Mert Hakan ile yaptığı o fiziki mücadeleyi kazanışına ayakta alkış!)

Üstelik, savunmada da sıkı, ölümcül hatalar yapmışken..

Örnek? Bir dakika içinde iki kez arkaya adam kaçırıyor (47 ve 48’de)! Kötü haber? önce Tiam sonra Valencia, 2 m Luyindama’nın gerisinden başlıyorlar depara!  

(57) de ise, Deniz’in Ozan’la buluşturduğu topta, Zincir Savunma gereği Marcao’ya yaklaşamıyor! göbeği açık bırakan O! Luyindama Zincir Savunma gereği Marcao’ya yaklaşamıyor! göbeği açık bırakan O

Devamında, ‘yetişip yangını söndürdü’ sanma, Ozan’ın kötü kontrolü asıl sebep! Tıpkı (58)de, Caner’in güya çok kritik(!) müdahalesi gibi.. Orada da pozisyonu öldüren Caner değil, Feghouli’nin kötü kontrolü!

******

Şimdi istatistiklere bakalım.. 60’a 40 G.Saray topa hakim, ne gariplik olacak bunda?..

Ama hal böyleyken, ceza alanında topla buluşmada, F.Bahçe 19′a 6 önde! 5’e 3, 8’e 6 filan olsa tamam! %40’la oynarken 19 kere! Garip!

Ortalar.. F.Bahçe 33 orta yapmış! deplasmanda olmaz kolay o, hele  G.Saray’ın sahasında?!!  %40’la oynarken hiç olmaz! Garip üstüne bir garip daha!

Bitmedi; şutlar var bir de.. F.Bahçe yine üstün: 14’e 9! 40’a 60 oynarken 7-8 şut atarsın da..14 şut!! Üstelik 9 şuta karşılık! Yine.. Garip!

Peki isabet oranı?  F.Bahçe 33 orta’da 7!  

14 şutta 1! Kadıköy’deki Hatay maçında da, 12’de 4 isabet!! 

Oyuncuların yeteneksiz kere yeteneksiz bile olsa.. Çok garip!

Toparlayalım. Oynamaya niyeti olmayan(!) takım, %40 topa sahip olabildiği maçta 19 kez rakip ceza alanında topla buluşuyor! 14 şut atıyor..

Peki kaç gol pozisyonu üretiyor? 1! Yazıyla “bir”! Çok garip!

Peki neden? Çünkü F.Bahçe topun kıymetini bilmiyor! hatta bir an önce rakibe geri vermek için neredeyse elinden geleni yapıyor! Çok çok garip!

Üstelik 4 teknik direktör,  2 sportif-teknik menajer değiştirip,  45 futbolcu transferinden sonraki durum bu. Garip ötesi!

O tek “bir” gol pozisyonu da, kornerden!  Caner’in ön direğe kestiği, Gökhan Gönül’ün öne fırlayarak vurduğu top, yılların bildik yapımı! daha tazecik, Rize’de iş bitirmiş numara!

Peki,  Fatih Terim’in  bu numaraya en küçük bir önlem almayışı? çok garip değil mi?

İkinci yarıya zıpkın gibi başlayanın G.Saray değil, bu kez F.Bahçe olması da öyle!.. Terim’in alışılmış soyunma odası marifetlerine ne oldu acaba?

Yine Terim’in, gamsız-verimsiz Belhanda’yla maça başlaması ise, garip değil! kanıksandı çünkü.. ama şu “gitmek istiyorum” diyen, 71’de tek pasla Emre’yi gole götürebilecekken.. geri (!) dönen bir Belhanda’yı 88 dakika sahada tutması.. garipti..71’de tek pasla Emre Kılınç’ı gole götürmek yerine geri dönen (!!)Verimsizliğe tahammül konusunda, Deniz Türüç var terazinin öteki kefesinde..

O kefede, savunma da var mesela.. yerleşik haldeyken, hem Arda’nın hem Falcao’nun göbekte bomboş kalmaları, hem garip; alarm vericiydi..savunma da var mesela.. yerleşik haldeyken, hem Arda’nın hem Falcao’nun göbekte bomboş kalmaları, hem garip%60’la oynarken, G.Saray’ın da bu dahil yalnız “2” net pozisyon üretebilmesi de garipti..

******

G.Saray’ın bu gariplikleri düzeltmesi için gerekenler, yukarıda yazılı..

F.Bahçe’nin ne yapması gerektiği ise, aslında o garip ötesi rakamların içinde bulunuyor; tekrar dikkatlice incelemeli.. ama bana kalsa..

İlk olarak, maçın yıldızı Altay’dan başlardım işe.. Size garip gelse de..

FUTBOL’A AKIL GÖZÜYLA BAK!  ALEMİN GÖREMEDİĞİNİ SEN GÖR!

İlgili Yazılar:

 

FUTBOLA AKIL GÖZÜYLE BAK; 2024 

Başka yazı yok