A password will be e-mailed to you.

Vasilis Sergenleşmezse olur!

Fikrimin İnce Golü

O lympiacos’un çiçeği burnunda Teknik Direktörü Vasilis Vouzas.. Portekizli Bento’nun gönderilmesinin ardından palyatif (geçici) olarak Olympiacos’ta göreve getirilen bir Teknik adam. Büyük bir takımı hiç çalıştırmamış! Son görevi? U-19 takımının antrenörü!

Bir savunmacı olan Vasilis’in futbolculuk kariyerinde -kayıtlara göre- Milli olmuşluğu yok! Yuvarlak hesap; uluslararası tecrübesi, sıfır!

İşte böyle bir Teknik Adam’ın liderliğinde V. Arena’ya geliyor Yunanistan temsilcisi Olympiacos.

Bir Teknik Direktör’ün takım üzerindeki etkisi, alınan sonuçlardaki payı malum; üstelik Pire’deki ilk maçın 1-1 lik skorun dezavantajı ile çıkacaklar maça..

Yine de, işler kağıt üzerinde gözüktüğü gibi olmayabilir Beşiktaş için..

Uluslararası arena’da ayakta kalan tek temsilcimiz Beşiktaş’ta da işler her yönüyle güllük gülistanlık değil de, ondan..

Geçtiğimiz yıl kazanılan şampiyonluk uzun yıllardır Türkiye’de bir ‘ilk idi. Ezeli rakiplerin zaafları sayesinde değil, gerçekten hak edilerek kazanılmış bir şampiyonluktu. Oynadıkları gerçek “iyi – pozitif” futbol sayesinde.

Bugün hala Türkiye’de hala en iyi futbolu oynayan takım, Beşiktaş.. Lakin, geçen yılki kadar değil!

Sorunlar, muhtelif! Bunların bir kısmı geçen yıldan kalma, çözülememiş kronik sorunlar!

Örneğin, savunma göbeğinde, güven verici bir ikili bulunmuş değil.. Marcelo’nun yanına (onun savunma performansı da tartışmalı).. gönderilip (!) geri getirilen Atınç Nukan, Ersan Gülüm.. Dünyanın parasına getirilen bir Mitroviç, bir türlü gönderilememiş bir Rodolfo.. Bu yıl nadiren de olsa,  Necip.. Ve Şenol Güneş’in bunlar arasındaki tercihi; hata üzerine hata (bkz. en son Kayseri maçı 2. Gol) yapan  solbekten devşirme Tosiç!.. Toplam, 7 stoper!

Örneğin, rakip takım baskı yaptığında, Beşiktaş’ın bu baskıyı kırmakta çok zorlanması..

Ta geçen yılın başında kendi evinde, Trabzonspor’a bu nedenle kaybetmişti Beşiktaş.. Bu yıl, bu konuda verilebilecek en yakın örnekler kupada Fenerbahçe’ye 1-0 kaybedilen maç.. Ve en son Kayseri ile 2-2 berabere kalınan maç.. Hepsi kendi evinde!..

Ve açıkçası, bugün itibarıyla, bu konuda Şenol Güneş bir çözüm üretebilmiş değil..

Beşiktaş’ın sorunları savunma kökenli olanlardan ibaret de, değil..

Özellikle, Şenol Güneş’in bir türlü ıslah edemediği (belki ancak bu kadar edebildiği).. Quaresma’nın kendisinin de bir türlü tatmin edemediği “zaman zaman kendine, tribünlere oynayan” egosu..

Bir de, kimileri “işte transfer böyle yapılır” dese de.. Geldiğinden beri beklenen performansı gösterememiş bir Babel var..

Tüm bu faktörler ve ötekiler bu gece sahaya nasıl yansır, ne kadar bilinmez ama..

Biz en çok, Olympiacos Teknik Direktörü’nün Sergen Yalçın’dan feyz almamasını dileyenlerdeniz..

FUTBOL’A AKIL GÖZÜYLA BAK!  ALEMİN GÖREMEDİĞİNİ SEN GÖR!

İlgili Yazılar:

 

FUTBOLA AKIL GÖZÜYLE BAK; 2024 

Başka yazı yok