A password will be e-mailed to you.

OBRİGADO Quaresma

Fikrimin İnce Golü

Kim bilir kaç Türk çocuğu mahalle’de, okul bahçesi’nde onun gibi vurmaya çalışıyor topa.. Beşiktaşlısı, Galatasaraylısı, Fenerbahçelisi.. Faroz’da, Vakıfköy’de onu taklit ediyor.. Quaresma’nın Trivela’sını..

Yaz Google’a “trivela”.. bak ne geliyor ilk 2 sırada..

trivela-Google_SearchTrivela, topa ayağının dışıyla vurmak demek.. Wikipedia’da “curl” içine sokmuşlar trivela’yı ama doğru değil.. Curl, falso demek; bunun iç’i de var dış’ı da var.. Trivela ise, topa ayağının dışıyla falso vermek demek..

Ne fark var? Falso; falsodur!?

Öyle değil..

Ayağının dışıyla verdiğin falso çok daha etkili, topu çok daha uzaklardan dolaştırıp döndürerek hedefe ulaştırmak mümkün…

bu çok büyük ve önemli bir fark.. dahası var, niçin’i var ama başka bir sefere bunlar.. İşin özeti:

futbolda en büyük vuruş silahı dış falso .. dış vuruşlar..

Böyle “en büyük silah”ı herkes kullanmıyor, kullanamıyor maalesef.. Özellikle ülkemizde.. maalesef..

Dış Falso’ya falso vermek..

Onur Belge

Eski TSYD başkanlarından, sevgili dostumuz, dürüstlük abidesi rahmetli Onur Belge anlatmıştı bir sohbette.. Futbol oynadığı yıllarda antrenörü olan rahmetli Ziya Taner’in ayağının dışıyla pas veren oyuncuya idmanda nasıl ceza verdiğini.. Sahanın etrafında bilmem kaç tur!..

Ziya Taner gibi tanınan bir hoca bunu yapıyorsa, gerisini siz düşünün.. Bugün bile kim bilir kaç teknik direktör ayağının dışını kullanmayı men ediyor oyuncularına.. Onları bu en büyük silahı kullanmaktan mahrum bırakıyor? Hem altyapılarda.. hem üstte..

Futbolumuzun neden bugün bile evrensel arenada istenilen seviyeye gelemediğinin çok çarpıcı bir örneğidir trivela’ya bakış açımız.. Çünkü.. trivela’yı icat eden adam Quaresma değil, ondan çok önce de vardı trivela..

TRİVELA’nın ağababası

Beckenbauer - trivela

Hatta, trivela’nın ağababası vardı ! Ziya Tanerler’in döneminde mesela.. Trivela ile 60 m.ye savunma arkasına top indiren, 10 topun (kısa-uzun)- 9’unu ayağının dışıyla kullanan bir Franz Beckenbauer vardı Dünya Futbolu’nda!..

İşte bu yüzden, Haziran’daki Avrupa Şampiyonası’na katılabilmeyi büyük başarı sayıyoruz.. katılan 24 (YİRMİ DÖRT!) Takımdan biri olmayı!.. Zamanında, Franz Beckenbauer’i dahi yok sayabildiğimiz için futbolumuzda..

İşte bu yüzden “teşekkürler” Quaresma.. trivela’yı bir kez daha gündeme getirdiğin, bu konuda bir rol model olduğun için..

Oğuz Çetinler’in başaramadığını, belki de sen başaracaksın.. belki senin ektiğin filizler, bir daha solmamak üzere açıyordur futbolumuzda.. kim bilir?

FUTBOL’A AKIL GÖZÜYLA BAK!  ALEMİN GÖREMEDİĞİNİ SEN GÖR!

İlgili Yazılar:

FUTBOLA AKIL GÖZÜYLE BAK; 2024 

Başka yazı yok